- Podatek od najmu: Jak rozliczać dochody z wynajmu nieruchomości?
- Wprowadzenie: Dlaczego Wybrać Meble z Litego Drewna?
- Internet Radomsko: Ewolucja Cyfrowej Infrastruktury w Małym Miasteczku
- Ile mebli kuchennych potrzebujemy? Wskazówki przy projektowaniu kuchni
- Kiedy kupować meble ogrodowe? Najlepszy czas na zakup i porady przy wyborze
Jak wybrać dobre drzwi wewnętrzne do domu czy mieszkania?
Przy wyborze drzwi wewnętrznych, należy pamiętać, że dwa główne style są przesuwne i wahadłowe. Drzwi przesuwne są bardziej powszechne w Europie i na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych niż w innych częściach kraju. Istnieją one od tak dawna, że stały się częścią naszego kulturowego umeblowania. Pierwsze były wykonane z drewna, które było zarówno dobre w odporności na gnicie, jak i łatwe do utrzymania w czystości. Musiały być również wyłożone bardzo cienką warstwą metalu, aby utrzymać powietrze i insekty na zewnątrz.
Drzwi wahadłowe są powszechne, ale lepiej pasują do nowoczesnego stylu życia i mają wiele zalet. Są tańsze w produkcji niż drewniane, ponieważ nie wymagają metalowej okładziny. Mogą być wykonane z cienkimi ramami (tak cienkimi, że prześwituje przez nie światło), więc nie ma potrzeby ich malowania lub wykańczania. A dzięki możliwości otwierania się na całą szerokość, dają złudzenie dodatkowej przestrzeni bez konieczności przesuwania się o centymetr lub odwracania się plecami do kogoś, kto jest w środku; każde pomieszczenie wydaje się większe dzięki możliwości wejścia przez szerokie drzwi.
Czym kierować się przy wyborze drzwi?
- Prywatność i bezpieczeństwo – nie pozwalają złym ludziom wejść. Wszystkie drzwi muszą spełniać wszystkie te funkcje, ale przy wyborze drzwi do domu lub mieszkania ważne jest, w jaki sposób to robią. Jeśli drzwi nie są odpowiednio dopasowane do jednej z tych funkcji, mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się niedokończone lub nadmiernie odsłonięte.
- Kierunek otwierania – drzwi mogą być lewo- lub prawostronne. Kierunek otwierania powinien być dostosowany do preferencji użytkownika. Często prawo- lub leworęczność ma wpływ na to, co jest dla nas wygodne, ale ważne są też przyzwyczajenia, np. z poprzednich miejsc zamieszkania
- Rodzaj skrzydła drzwiowego – generalnie dzieli się je na dwie grupy: płytowe i przeszklone. Do pierwszej grupy należą drzwi z pełnymi płycinami oraz te z małymi okienkami. Do tej drugiej grupy należą zarówno drzwi całkowicie przezroczyste, wykonane ze szkła, jak i lakierowane lub barwione w masie. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Drzwi płytowe są dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Jeśli jednak chcemy, aby wnętrze wyglądało na bardziej przestronne, wybierzmy rozwiązania przeszklone.
- Grubość drzwi – najczęściej spotykaną grubością jest 40 mm, choć niektóre modele wykonywane są o grubości 35 mm lub 45 mm. Drzwi o grubości 40 mm sprawdzą się w większości wnętrz
- Rodzaj drzwi – drzwi wewnętrzne mogą być uchylne, przesuwne lub harmonijkowe. Pierwsze z nich są najbardziej popularne i najlepiej sprawdzają się w sypialni, łazience czy kuchni, drugie stosuje się m.in. w małych pomieszczeniach, w których drzwi uchylne utrudniałyby poruszanie się. Drzwi harmonijkowe to również opcja dla mniejszych pomieszczeń.
Przy wyborze drzwi należy zwrócić uwagę na kierunek ich otwierania. Najczęściej stosowane są skrzydła drzwiowe, które otwierają się do wewnątrz. Istnieją jednak również modele otwierane na zewnątrz, a także drzwi przesuwne i harmonijkowe.
Drzwi otwierane do wewnątrz to najczęściej spotykana opcja na rynku. Gwarantują one ochronę przed brudem i wilgocią, między innymi z zewnątrz. Takie drzwi nie zabierają miejsca przed sobą (jak w przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz), dlatego nadają się do małych pomieszczeń.
Drzwi otwierane na zewnątrz stosowane są zazwyczaj w większych domach, gdzie brakuje miejsca wewnątrz domu lub mieszkania. Wówczas można je umieścić w takich miejscach jak korytarze, czy pomieszczenia gospodarcze – można je otwierać bez przeszkadzania innym domownikom.
Drzwi przesuwne lub harmonijkowe są również dobrym rozwiązaniem, gdy mamy zbyt mało miejsca w pomieszczeniu. Umożliwiają swobodny dostęp do nich, a jednocześnie pozwalają zaoszczędzić kilka metrów kwadratowych pomieszczenia, dlatego często stosuje się je w kuchniach, łazienkach czy do oddzielenia salonu od jadalni.